Grafické

studio

Již od roku 2005 je grafické studio nedílnou součástí naší firmy.
Každá tisková zakázka prochází přes naše grafické studio. Grafici kontrolují dodaná tisková data po technické stránce a připravují vyřazení na tiskový arch.

Softwarové

vybavení

Adobe Photoshop CS6

Adobe InDesign CS6

Adobe Illustrator CS6

Pokud jste ve fázi, kdy nemáte tiskové pdf, rádi vám nabídneme kompletní zpracování po grafické stránce. Máme zkušené grafiky, kteří pro vás připraví grafické návrhy s ohledem na technické nároky výroby. Přesně vědí co vše je nutné připravit, aby byl výsledek co nejlepší. Sice se primárně zaměřujeme na tiskoviny, ale není problém zajistit kompletní branding.

počet grafiků

grafických návrhů ročně

zpracovaných zakázek ročně

Data pro tisk

zásady příjmu

Nejdůležitější

Rozlišení

min. 300 dpi

spadávka

3 mm

barevnost

CMYK, Pantone

Data přijímáme ve formátu kompozitního PDF, vytvořeného dle zásad uvedených níže.
Je možné zpracovat i soubory jiných formátů (eps, ps, ai, indd, xls, doc apod.), je ale nutné počítat s prodlouženou dobou přípravy a s nutností zpětné vazby, tzn. že vytvořené tiskové PDF bude zasláno zpět ke korektuře.

Hlavní zásady při tvorbě PDF dokumentu

 • Rozměr: Velikost čistého formátu musí odpovídat objednávce, přičemž všechny stránky v dokumentu musí mít shodnou velikost, musí být včetně vakátů (prázdných stran) a nesmí být vydané jako dvojstránky.
 • Spadávka a bezpečná vzdálenost: U dokumentů, které obsahují stránky se spadem, je nutno nastavit a vytvořit spad minimálně 3 mm na všechny strany (i do hřbetu), vzdálenosti objektů a textu v čistém formátu musí být také minimálně 3 mm od ořezu. Totéž platí pro všechny lomy, bigy, ryly, kde musí být také dodržena 3 mm bezpečná vzdálenost.
 • Rotace: Všechny stránky musí být správně a stejně orotovány a musí být čitelné. Hlava dokumentu nahoře, rub se točí podle pravé strany.
 • Centrování: Čistý formát musí být v PDF dokumentu přesně vycentrován!!!
 • Barevnost: Data musí být kompozitní (nerozseparovaná) a musí obsahovat pouze barvy, které mají být použity při tisku. Nesmí být v jiném barvovém prostoru než CMYK. V případě použití přímých barev, je nutné tyto barvy pojmenovat v dokumentu dle vzorníku.(např. PANTONE Red 032 C) + uvést v objednávce.
 • ICC profily a správa barev: Profily nevkládat, vypnout správu barev.
 • Rozlišení: Všechny rastry by měly mít rozlišení alespoň 300 dpi, pérovky 800 dpi – rozlišení pod tuto hranici je rizikové – může se stát, že budou vidět jednotlivé pixely obrázků.
 • Písma: Všechna písma i jejich podmnožiny musí být připojena (embedována) k dokumentu (nastavuje se při tvorbě PS,PDF souboru), černý text = 100%K.
 • Tloušťka linek: Tloušťka linek by měla být minimálně 0,075 mm (0,213 bodu) – menší tloušťka linky je v mnoha případech obtížně vytisknutelná ofsetovou technologií (např. na nenatíraný ofsetový papír je nemožné vytisknout linku tenčí, než 0,070 mm).
 • Verze PDF: K naprosté jistotě je nutno dodržet PDF verzi 1.3 (nastavuje se v Acrobat Distilleru při převodu na PDF.
 • Značky: Ořezové značky musí být vzdáleny od formátu alespoň 3 mm, aby nedošlo ke snižování hodnoty spadu. Nezadávat žádné jiné tiskové značky – soutiskové, škály, apod.
 • Vazba V1: Při velkém počtu stran (závisí i na gramáži papíru) počítat s nárůstem hřbetu. V případě provedení obálky jako dvoustrany je třeba vytvořit jako dvoustranu i vnitřek obálky.
 • ICC profily a správa barev: Profily nevkládat, vypnout správu barev.
 • Netištěné prvky: To jsou například naznačené raznice, termoražby, slepotisky, parciální laky atd. Je nutné mít je vyznačené v tiskových datech. Musí být na nich aplikována přímá barva. Je vhodné ji pojmenovat zřetelně, aby bylo jasné, že se jedná o netiskový prvek. Důležité je mít tyto prvky v 100% barvě a nastaven na nich přetisk.

Dvě možnosti jak připravit PDF soubor

 • Přes PostScript: (*.ps, *.eps *.prn) vygenerováním *.pdf Acrobat Distillerem (s profilem PDF/X-1a:2001)
 • Exportem: Přímo ze zdrojové aplikace s dodržením výše uvedených zásad (platí pouze u Adobe), u CorelDRAW (všechny verze) použít postup přes Acrobat Distiller!

Nastavení ripu

!!! Je nastaven automatický přetisk 100% černé, automatická korekce vlasových linek !!!

Stáhnout jako PDF

Předtiskovou přípravu

pro vás zajišťují

Lukáš VALA
grafik

telefon: +420 724 971 122
e-mail: lukas.vala@grafianova.cz

Eva JUŘÍČKOVÁ
grafik

telefon: +420 728 171 283
e-mail: eva.jurickova@grafianova.cz

Ukázka

portfolia

V ukázce si můžete prohlédnout grafické zpracování od našich grafiků. Nejčastěji se jedná o sazbu a zlom, kreativní návrhy a loga, letáky, vizitky, obaly, kalendáře, diáře, katalogy, samolepky a mnoho dalšího…